A NÖVÉNY KIVÁLASZTÁSA:

  • Napjainkban a faiskolai növények sosem látott fajtagazdagságával találhatjuk szembe magunkat. A sosem látott és hallott nevű növényekkel szemben nem árt némi óvatosság. Az árudában szépen pompázó növények kertünkbe ültetve lehet hogy nem fogják a megkívánt ,vagy a remélt díszítőhatást adni.
  • Előnyös ha a kert vázrendszerét adó növényeket ismert, vagy már kipróbált fajtákból állítjuk össze.
  • Ügyeljünk a térkialakításokra, vegyük figyelembe a kiválasztott növények igényét , a növények várható méretét és legyünk tekintettel a szomszédokra is.
  • Ha teljesen tanácstalanok vagyunk, akkor nem árt ha körülnézünk, hogy a szomszédságban milyen növényeket ültettek korábban. Amelyik fajtából szép, erőteljes példányokat látunk a környéken azzal saját magunk is biztosan jó eredményeket érhetünk el.
  • Sokan a szemükkel vásárolnak. Könnyen elcsábulnak pl. egy-egy szép kék valódi ciprus vagy hamisciprus láttán. Azonban nem számolnak azzal, hogy ezek a növények igényesebbek – védettebb helyet, savanyúbb talajt kedvelnek és nagyobb csapadék igényűek attól mint ami pl. Budapest környékén jellemző.
  • Viszonylag kis kertből is valóságos parkot varázsolhatunk, ha ügyelünk a térkialakításokra. A nagyobbra növő növényeket lehetőleg mindig a kert széléhez közelítve ültessük. Célszerű ha a növények mérete a kert képzeletbeli középpontja felé csökkenő magasságú.
  • Kerüljük az ötletszerű ültetéseket mert annak előbb- utóbb a kert “eldzsumbujosodása” lesz a vége.
  • A térkialakítások legjobb eszközei a sövények – egészen kis kertekben is gazdaságosan alakíthatunk ki tereket – pl. a határoló elemekre felfuttatott növényekkel anélkül tudunk zöld felületeket létrehozni, hogy a rendelkezésre álló tereket szinte nem is csökkentjük a növényekkel.


Az új növények beszerzését kellő körültekintéssel végezzük!

A faiskolai dísznövények legjobb lelőhelyei maguk a díszfaiskolák, valamint a faiskolai lerakatok és kertészeti szakáruházak. Ezekben minden bizonnyal korrekt áron jó minőségű növényeket vásárolhatunk.

Az olcsó – alkalmi áron beszerzett növényeknek sok esetben nem csak az ára alacsony ! Ez sajnos nem csak a piacokon, vagy alkalmi árustól beszerzett növényekre vonatkozhat.

A nagy áruházakban nincs mindig kiépített kertészeti részleg, ilyenek az  élelmiszer diszkontok is, ahol sajnos nincsenek meg a kellő feltételek az élő növények árusításához! (Ha kell nekik a növényekből származó árbevétel miért nem alakítanak ki kerti részleget ???!!!). Ápolás nélkül a növények gyorsan leamortizálódnak. A pulóverek és élelmiszerek?!! közötti eladótérben nem sokáig bírják a növények. Ráadásul szakmai segítséget kilométeres távolságban sem találunk. A kedvezőnek tűnő ár….nagyon relatív!  Esetenként a félig  – avagy teljesen elszáradt – azaz tönkrement növényeket is leakciózzák!  Azaz csak óvatosan ! Ne felejtsük – a kertészeti tevékenység nagy szakmai hozzáértést és felkészültséget igénylő tevékenység!

Részesítsük előnyben a hazai termesztésű növényeket! Ezek már többé – kevésbé átestek bizonyos szintű szelekciós rostán. Valószínű hogy ezek jobban bírják a hazai kontinentális jellegű klímát. A mediterráneumból származó növényekkel csak akkor próbálkozzunk, ha vállalni tudjuk a növények fokozott téli fagyvédelmét.

A faiskolai növényeket általában ősszel és tavasszal ültetjük nyugalmi, vagy nyugalmi állapothoz közeli állapotban.

A fenyőféléket mindig földlabdával, vagy termesztőedényes állapotban vásároljunk – mert ezek érzékenyebbek az átültetésre.

Olyan növényt válasszunk melynek a földlabdája ép, és a földlabdája a növény méretével arányos.

A fákat és cserjéket nyugalmi időszakban – ez dátum szerint általában október 15-20 – április 1-15 közé eső intervallumot jelenti a fagyos napokat leszámítva – kevés kivételtől eltekintve (pl. nyírfa, magnolia, dió) szabad gyökérrel is ültethetjük.

Részesítsük előnyben a dús, sérülés és látható kórokozóktól mentes gyökérzetű növény egyedeket. Az egészséges gyökérzet megkaparva világos – fehéres színű, megfelelő nedvességtartalmú, élő anyag benyomását keltő és a fajra jellemzően elágazódó. A megkaparva barna, fekete és egyéb színű – kiszáradásra, elfagyásra, rothadásra, esetleg betegségre utaló – pl. penészes gyökérzetű növényt ne vásároljunk meg. Kerüljük a golyvás és rágcsálók által károsított gyökerű növényeket is.

Ma elterjedt a termesztőedényes növények árusítása. Szabvány szerint ezek a növények legkevesebb egy tenyészidőszakot nevelkedtek abban az edényben amelyben árusítják. Az edényes növények az év legnagyobb részében ( fagyos napokat kivéve) gond nélkül ültethetők.

A láthatóan frissen beültetett növényeket a meglepetések elkerülése érdekében inkább ne vásároljunk meg!

Juniperus squamata Blue star