NÖVÉNYÁPOLÁS – ÖNTÖZÉS:


A hazai kontinentális klíma egyik fő problémát okozó jellemzője a hosszú, forró, nemegyszer aszályos nyarak gyakori előfordulása.

Magyarországon termesztésben lévő örökzöldek és fenyőfélék többségének a hazai átlagos csapadékmennyiségnél többre van szüksége a kielégítő növekedéséhez.

A fenyőfélék ápolásához hozzátartozik a rendszeres nyári öntözés. A fák és cserjék esetenként igényelnek öntözővizet. Faiskolai növények öntözésekor a fő szempont, hogy azt mindig nagyobb mennyiségű vízzel végezzük – a növények gyökérzete legkevesebb 20-40 cm mélyen helyezkedik el, azért kell a sok víz, hogy ilyen mélyre is jusson belőle. A gyepek öntözéséhez használatos víz mennyiségének többszöröse szükséges. A kevesebb vízből a növény szinte semmit sem hasznosít mert az gyorsan elpárolog, és a száraz talajkörnyezet elszívja.

Az öntözést végezhetjük hagyományos módon, vagy a ma már viszonylag olcsón beszerezhető eszközökkel automatizálhatjuk. Az öntözéshez használt víz minőségére érdemes odafigyelni, mert sok nem várt problémát okozhat a nem megfelelő öntözővíz.

Jól bevált módszer a csepegtető öntözés! Víztakarékos megoldás. A kijuttatott víz kisebb része párolog el  – a nagyobb része a talajba kerül. Amire érdemes odafigyelni – az öntözési idő – és a csepegtető testek osztástávolsága. A kijuttatott víz mennyiségét időnként célszerű kontrollálni –  egy-egy csepegtető test által kijuttatott vízmennyiséget edénybe gyűjtve visszamérni.

A víz hőmérséklete jelentősen ne térjen el a környezet hőmérsékletétől, ezért legjobb az esti, az éjszakai vagy a kora reggeli öntözés. A víz ne tartalmazzon káros mérgező anyagot – a szennyvíz nem jó a növények öntözésére.

Egyes speciális kultúrák (erika, magnolia, hortenzia) érzékenyek lehetnek a víz keménységére is. Az öntözés módja nem sokban befolyásolja az öntözés eredményességét, inkább költség vonzata van a választásnak.

Bármilyen öntözőrendszert telepítettünk a frissen ültetett növény manuális – kézi öntözését nem szabad elspórolni, még akkor sem ha az ültetéskor esik az eső – a drágán beszerzett növényünket kockáztatjuk vele.

A téli fagyvédelmet igénylő növényeinket legpraktikusabban kórokozóktól mentes lombbal, szalmával, esetleg kukoricaszárral védhetjük meg. A szoliter fenyőinket a téli hónyomástól összekötéssel óvhatjuk.

Picea omorica Karel